„Силен старт“
Одобрен през 2024 г.
Одобрен през 2024 г.
Дейностите предвидени за изпълнение са както следва:
Дейност 1: Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи и училища с групи за задължително предучилищно образование, както и обучения на непедагогическия персонал за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.
Дейността включва обучения на педагогически специалисти и на непедагогически специалисти в съответствие с идентифицираните нужди от подобряване на капацитета им за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всяко дете.
Дейност 2 - Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес. Дейността предвижда провеждане на различни форми на интензивна работа с родители на деца от уязвими групи в съответствие с идентифицираните потребности, които
ще обхванат родители на деца от уязвими групи, както работа с родители от различните общности за формиране на толерантност, приемане на различието и повишаването на социалните компетентности на родителите относно значимостта на образованието за цялостното детско развитие.
Дейност 3- Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби аз трайно приобщаване в предучилищното образование.
Дейността е насочена към работата с децата със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби и ще се осъществява чрез осигуряване на пакети за допълнителна подкрепа в съответствие с потребностите на конкретното дете и наемане на допълнителни педагогически специалисти (психолози, логопеди, ресурсни учители и др.). Взависимост от нуждите на детските градини и с цел предоставяне на по качествена допълнителна подкрепа за личностно развитие е предвидено закупуване на специализирано оборудване и обзавеждане и дидактически и други материали за допълнителна подкрепа.
Дейност 4- Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.
Дейността ще предостави допълнително обучение по български език на деца, за които българският език не е майчин, вкл. за деца с установени затруднения в резултат на проведен скрининг-тест за повишаване на езиковата култура и познания чрез стимулиране на творческите изяви и повишаване на мотивацията за учене и участие на деца в занимания по интереси, в т.ч. интеркултурно образование, практически занимания изграждащи зелени умения, като напр. занимания за екологично образование, за формиране на екологична култура, съзнание и поведение и разумно използване на природните ресурси, опазване на природната среда и на екологичното равновесие, спортни занимания и други приложими занимания в съответствие с интересите на децата. Дейността включва и апробиране на иновативни елементи за програмни системи за балансирано развитие на социалните и емоционалните компетенции, както и апробиране на сътрудничество между ангажираните с образование и грижа в ранна детска възраст институции.
Одобрен през 2024 г.
седмица на физическата активност (СФА);
седмица на емоционалното здраве (СЕЗ);
седмица на здравословно хранене (СЗХ);
седмица на хигиената и пълноценния отдих (СХПО).
През учебната 2024/2025 г. в текущите образователни дейности по проекта ще участват деца от две четвърти групи, една трета група и една втора възрастова група, 8 педагози, 4-ма помощник-възпитатели, 1 медицинско лице, 1 помощник на учителя и образователен медиатор.
Тематиката на седмицата определя активностите, в които ще се включат децата, техните семейства и персонала на 197. ДГ. Предвижда се материално-дидактическата база да бъде обогатена с нови ресурси, които да подпомогнат активното учене и да дадат възможност на учителите да разнообразят дейностите, както в основните форми на педагогическо взаимодействие, така и в допълнителните - занимания по интереси, свободни игри и т.н.
Обособеното пространство за учене в мулфункционалната зала ще бъде обогатено с дидактически материали, така че да се превърне в творчески кът, подкрепящ здравословния начин на живот. Там ще се провеждат текущи и представителни събития по проекта - работилници и тренинги с родители, концерти, открити педагогически практики и др. Дейностите ще включват и иновативни образователни продукти, които да развиват детската креативност и да стимулират двигателната активност. Някои от тях ще бъдат закупени с финансиране от проекта, а други - със средства от бюджета на детската градина:
постелки Mini Mats (финансиране от проекта)
образователни комплекти на LEGO®Education - My XL World, Story Tales Set, Build Me „Emotions”, STEAM Park (финансиране от проекта)
роботизирана пчела Bee Bot с осем подложки към нея (средства от бюджета)
Образователни продукти на FUNtazia International, които включват:
Комплект детски карти за игра с Емоции + 16 игри
Семейна настолна игра „FUNТАЗИЯ“
Детски мини-табла за развитие на социални и емоционални умения
Магнитен комплект за развитие на социално-емоционални умения при децата
Одобрен през 2024 г.
Одобрен през 2024 г.
Одобрен през 2023 г.
от 2023 г.
Проектът представя нов иновативен начин на подобряване здравната и физическа култура на децата ДГ №197 “Китна градина” в гр. София, свързана със спортни дейности, като ролеви подвижни игри, щафетни игри и Мини-волейбол. От друга страна, проект е насочен и към популяризиране на програма „София - Европейска столица на спорта – 2018 година“. Проектът включва прякото участие на над 60 деца от 4 до 6 години, родители, медии и граждани. Изпълнението на проекта предвижда поредица от спортни дейности, като основният фокус е върху провеждане на спортен празник под надслов „Всички заедно – можем повече“ с различни ролеви подвижни игри и демонстративно състезание по мини-волейбол между два отбора. Основните дейности ще бъдат ръководени и изпълнени на територията на детската градина със специалисти по волейбол от ЦПЛР-СШ СОФИЯ с дългогодишен опит в началното обучение по мини-волейбол в детските градини. Изпълнението на проекта е свързано с осигуряване на нови иновативни спортни дейности за надграждане на знанията и уменията на децата, както и възпитаване на ценности за съхранение на личното здраве, социалната ангажираност и образователна интеграция на подрастващите.
Предучилищната възраст е време за формиране на интерес и приобщаване на децата към българските народни обичаи и традиции и народното творчество. В рамките на проекта бяха създадени клубове по интереси с включване на деца от детската градина, различни по възраст и етнически произход, с цел да им предоставим възможност да общуват и формират приятелства, да развиват таланта си и творческите си заложби. В клубовете бяха привлечени да участват и родители на децата, за да предадат своите знания, да участват в изработването на различните художествени изделия, танци, обичаи.
Децата се запознаха с обичаите и занаятите от ромския и българския фолклор. Те изучиха общите празници – „Гергьовден” („Ерделес”); „Великден” („Патраги”);
„Сирни Заговезни” и „Лазаруване”. Възпроизведоха се различни празници и обичаи, изработване на лазарски венчета, кукерски маски и други. Опознаха културната идентичност на другия етнос и осъзнаха приликите, бита и традициите. През месец май се проведе фолклорен концерт „Пръски от извора”, който обедини песни, танци и обичаи от двата етноса.
Създаването на клуб по „Керамика и занаяти” допринесе за развитие на творческите умения на децата, даде възможност за опознаване на характерните за двата етноса шевици за украса, линии, форми и цветови комбинации. Децата изработваха изделия от бита – грънци, чинии, пана, поставки и бижута. През месец септември направихме изложба „С нашите ръце” на изработени от децата художествени изделия свързани с празниците и обичаите на двата етноса.