НП „Безопасност на движението по пътищата“

Одобрен през  2024 г.

ДГ № 197 "Китна градина"  ще получи финансиране (1500 лв.) за изграждане на външна интерактивна площадка по БДП, както и средства за закупуване на вътрешна площадка (580 лв.) и оборудване, което включва: 1 модел на светофар (подвижен с минимална височина 137 см); 1 стоп палка; 12 сигнално-предпазни жилетки;1 комплект от 10 бр. пътни знаци (с минимална височина 110 см); 10 конуса; 1 детски велосипед; 1 детска каска за велосипедис

Общата стойност на проекта е: 2989 лв.

Финансираните разходи от МОН са: 2 391 лв.

Съфинансирането от бюджета на детската градина е: 598 лв.



НП „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“

Одобрен през  2023 г.

В началото на учебната 2023/2024 г. ДГ № 197 "Китна градина" беше одобрена по Дейност 2. "Закупуване на интерактивно мултимедийно оборудване или иновативен хардуер и софтуер за институциите от системата на предучилищното образование, както и подкрепа на съпътстващите дейности по използването им като част от образователния процес." Детската градина се оборудва с нов лаптоп, който се използва за образователни цели - работа с електронен дневник, използване на електронните версии на познавателните книжки за онагледяване и демонстрация по време на обучението.


НП "Без свободен час"

от 2023 г.

Националната програма "Без свободен час" осигурява подкрепа на  детските градини за постигане на целите на обучението, възпитанието и социализацията на децата в желаната степен, като се осигуряват средства за изплащане на възнаграждения за заместващи педагогически специалисти. По този начин се създадат условия за пълноценно провеждане на образователния процес и намаляване броя на отсъствията на децата по неуважителни причини. 


Всички заедно - можем повече.

ПРФВС в Столична община/ 2018 г.


Проектът представя нов иновативен начин на подобряване здравната и физическа култура на децата  ДГ №197 “Китна градина” в гр. София, свързана със спортни дейности, като ролеви подвижни игри, щафетни игри и Мини-волейбол. От друга страна, проект е насочен и към популяризиране на програма „София - Европейска столица на спорта – 2018 година“. Проектът включва прякото участие на над 60 деца от 4 до 6 години, родители, медии и граждани. Изпълнението на проекта предвижда поредица от спортни дейности, като основният фокус е върху провеждане на спортен празник под надслов „Всички заедно – можем повече“ с различни ролеви подвижни игри и демонстративно състезание по мини-волейбол между два отбора. Основните дейности ще бъдат ръководени и изпълнени на територията на детската градина със специалисти по волейбол от ЦПЛР-СШ СОФИЯ с дългогодишен опит в началното обучение по мини-волейбол в детските градини. Изпълнението на проекта е свързано с осигуряване на нови иновативни спортни дейности за надграждане на знанията и уменията на децата, както и възпитаване на ценности за съхранение на личното здраве, социалната ангажираност и образователна интеграция на подрастващите.

Фолклор и традиции

Заедно в подкрепа на различието и равен шанс за всички деца по програма за развитие на физическото възпитание и спорт. /СОА17-У321-276/ 06.03.2017 г. 


Детска театрална и арт работилница.

Проект „Социална интеграция на деца от етнически произход, чрез организиране на занимания по интереси  и неформално обучение, програма „Развитие на физическото възпитание и спорт” Столична община/ СО15-2100-155/ 17.02.2015 г. 


Предучилищната възраст е време за формиране на интерес и приобщаване на децата към българските народни обичаи и традиции и народното творчество. В рамките на проекта бяха създадени клубове по интереси с включване на деца от детската градина, различни по възраст и етнически произход, с цел да им предоставим възможност да общуват и формират приятелства, да развиват таланта си и творческите си заложби.  В клубовете бяха привлечени да участват и родители на децата, за да предадат своите знания, да участват в изработването на различните художествени изделия, танци, обичаи.

Децата се запознаха  с обичаите и занаятите от ромския и българския фолклор. Те изучиха общите празници – „Гергьовден” („Ерделес”);  „Великден” („Патраги”);

„Сирни Заговезни”  и „Лазаруване”. Възпроизведоха се различни празници и обичаи, изработване на лазарски венчета, кукерски маски и други. Опознаха  културната идентичност на другия етнос и осъзнаха  приликите, бита и традициите. През месец май се проведе фолклорен концерт „Пръски от извора”, който обедини песни, танци и обичаи от двата етноса.

Създаването на  клуб по „Керамика и занаяти” допринесе за развитие на творческите умения на децата, даде възможност за опознаване на характерните за двата етноса шевици за украса, линии, форми и цветови комбинации. Децата изработваха изделия от бита – грънци, чинии, пана, поставки и бижута. През месец септември направихме изложба „С нашите ръце” на изработени от децата художествени изделия свързани с празниците и обичаите на двата етноса.